Egyik legkedvesebb ünnepünk tárgyai egy győri gyűjtő gyűjteményéből
A hanuka 2022-ben december 18-án kezdődik (kiszlév 24) és december 25-e (tevét 2) napnyugtáig tartó, nyolc napos ünnep.
Történelmi háttér
A hanuka (héberül חֲנֻכָּה ḥănukkâ, pontozatlanul חנוכה, felszentelés), a fények ünnepe.
Ezen az ünnepen a Makkabeusoknak a szíriai görögök felett aratott győzelmére (i.e.165), a jeruzsálemi szentély megtisztítására és újra avatására, valamint a nyolc napon át égő mécses csodájára emlékezünk. Azon zsidó ünnepek közé tartozik, melyek nem a Tórán alapulnak (ilyen még például a purim), éppen abban egyedi, hogy egy hadi eseményt örökít meg a nép emlékezetében.

Az i. e. 2. század közepén a Júdeát kormányzó görög uralkodó, IV. Antiokhosz, az addig vallási önállóságot élvező Júdeában korlátozó intézkedéseket vezetett be, hogy elősegítse a hellenizmus térhódítását. Elhelyezte Zeusz szobrát a szentélyben, ezáltal azt megszentségtelenítve, és arra kötelezte a zsidókat, hogy a Tóra szigorú tilalmát megszegve boruljanak le a városokban körülhordozott római bálványok előtt.
Ennek hatására a Hasmoneus családból származó Mátitjáhu felkelést robbantott ki egy Modiin nevű kisvárosban, majd fia, Júda Makabi vezetésével egy maroknyi zsidó csapat győzelmet aratott a túlerőben lévő szír-görög sereg felett, megtisztították a szentélyt és azt újból felavatták. Ennek emlékére nevezték el az ünnepet a jeruzsálemi szentély ismételt „felszentelésnek”.

A hanuka a judaizmusban az egyistenhívő zsidó vallás diadalát is ünnepli a hellenizmus többistenhite felett.
Hanukai fogalmak, tárgyak és szokások
Hág háórim: a fények ünnepe. Miután a Makkabeusok megtisztították a szentélyt, csupán egy napra elegendő kóser olajat találtak, amellyel meggyújthatták a szent gyertyatartót, a menórát. Új olaj előállítására nyolc napra lett volna szükség, de ekkor a hagyomány szerint csoda történt: az egy napra elegendő olaj nyolc napon át égett. Ennek emlékére a hanuka első napjától kezdve minden este eggyel több gyertyát gyújtanak meg a zsidó családok A lángok hirdetik az isteni csodát. A gyertya- vagy olajtartót hanukijának hívják.

Ez az ünnep a téli estéken különösen meghitt és sok vidámsággal teli.
A gyerekek trenderlivel (hanukai pörgettyű) játszanak, olajban sült finomságokat kapnak és hanukai dalokat énekelnek. Manapság a hanuka minden napján ajándékkal kedveskednek a gyermekeknek, ezzel is növelve az ünnep jelentőségét.

Hanukija: tehát a hanukija a hanukai gyertyatartó, amely nem tévesztendő össze a hétágú menórával.

Kilenc ága van, nyolc normál gyertya- vagy mécsestartó, míg középen egy „szolga” láng helyezkedik el. A „szolga” segítségével kell meggyújtani a nyolc gyertyát vagy mécsest. Első nap egyet, másodikon kettőt és így tovább. Az ünnep végén kilenc láng ég (nyolc plusz a szolga), így szimbolizálva, hogy az olaj kitartott nyolc napon át.

2022-ben az ünnepi gyertyatartó első lángját december 18-án este, míg az utolsó, nyolcadik lángot december 25-én este kell meggyújtani. Este, mivel a zsidó naptár szerinti napok napnyugtával kezdődnek.

Hanuka és a karácsony: a hanukának nincs köze a karácsonyhoz. Ennek ellenére sokan párhuzamot vonnak a két ünnep között, mivel ugyanarra az évszakra esnek (téli napforduló, a sötétség vége, ősi ünnep). Mindkét vidám ünnep tartozéka a gyertyaláng, a fény és mind a két ünnep alkalmából megajándékozzák a gyerekeket. Míg a karácsony a keresztény vallás egyik legfontosabb ünnepe (ugyanis az egyház erre az időre tette Jézus születésének dátumát, miközben a zsidó hanukát Jézus még maga is ünnepelhette), a hanuka jelentősége a zsidó ünnepek sorában csekélyebb: a hanuka idején nem tilos a munkavégzés és a hívő zsidók nem hordanak ünnepi ruhát.

Ugyanakkor a hanuka mégiscsak fontos ünnep. Maimonidész például még a legszegényebb zsidókat is arra inti, hogy gyújtsanak lámpást az ünnep alkalmából, akkor is, ha el kell adniuk a ruháikat, hogy olajat vásárolhassanak.

Dreidel (jiddis), esetleg trenderli: egy négyoldalú pörgettyű, négy különböző betűvel az oldalain, amelyeket összeolvasva az jön ki, hogy nesz gádol hájá sám, vagyis nagy csoda volt ott.
Gelt (jiddis): a hanuka alkalmából adott pénz. Manapság a csokiból készített pénzre utal, amelyet hanuka idején a gyerekeknek ajándékoznak esetleg a felnőttek fogyasztanak el.

Latkesz: ezen étel nélkül nincs zsidó ünnep, jom kipurt és a többi böjtnapot kivéve. Ez hanuka idején nem más, mint különféle olajban sütött, szénhidrátban gazdag palacsinták.

Sufganiyot: ezt a fánkot akkor fogyasztjuk, amikor a latkes már elfogyott. Zsírban, tésztában, cukorban egyaránt gazdag, lekváros fánk, méltán körülrajongott, egyszerűségében is elbűvölő kalóriabomba, amelynek keleti kistestvére, a sfinj, ami arabul ugyanazt jelenti, amit a sufganiyot héberül, azaz szivacsot.

Források:
Pagony kiadó: Hanukai fények (fotó: pagony.hu)
Wikipédia: Hanuka (hu.m.wikipedia.org)
MAZSIHISZ: Hanukai kisokos (mazsihisz.hu)
Important Judaica, Greenstein and Co.Inc., New York 2004, 2005
Greenstein Auction of antique and artisan Judaica, New York 2007
Masterpieces of Jewish Art: Bronze, National Museum of Ukraine Judaika, Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie, Poland
Címlap fotó © pagony.hu; többi fotó © győri gyűjtő